Fransa’da Maoist çizginin militan savunucusu Pierre’nin cenazesi, bulunduğu Petie Salpetrier hastahanesinin morgunda sabah saat 8:30’da ziyarate açıldı. Pierre, ailesinin, yoldaşlarının ve uluslararası devrimci-komünist örgütlerin ziyareti sonrası yakılmak üzere Pere Lachaise(Komünarlar) Mezarlığı‘na götürüldü.
Pierre Oller’in cenazesi yakılmadan önce ailesi ve yoldaşları tarafından, Fransız örgütlerin ve göçmen örgütlerin de katıldığı bir tören gerçekleştirildi.
Yapılan törende başta partisi PCm(Maoist Komünist Parti), sonrasında yoldaşları ve birebir tanıyanları tarafından konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmalarda genel olarak Pierre’nin mütevazı kişiliğine, devrimci mücadeledeki ısrarına ve militanlığına vurgular yapıldı.
Açıklamada; aynı zamanda Aliboğazı’nda şehit düşen TKP/ML TİKKO savaşçısı Yetiş Yalnız ile bir çok alanda omuz omuza mücadele yürüten ve Yetiş Yalnız’ın anısını yaşatmanın mücadeleyi yükseltmekten geçtiğini vurgulayan Pierre’in mücadelesinin enternasyonel dayanışmada yaşatıcalağı vurgulandı. Yine tören alanında, Pierre’in tabutu üzerine partisinin bayrağıyla birlikte TKP/ML bayrağı örtüldü.
Komünarlar Mezarlığı’nda yapılan törenin sonunda Pierre Oller, enternasyonal marşı ile yakılmak üzere sonsuzluğa uğurlandı. Törene katılan kitle, Pierre anısına Paris Komünü anıtı önüne yürüdükten sonra Komün anıtı önünde marşlar okunduktan sonra tören bitirildi.