Kısa bir zaman içerisinde duyurusu yapılan cenaze törenine devrimci demokrat kurumlardan çevrelerinde olduğu kalabalık bir kitle katıldı.
AY ailesi adına törende bir konuşma gerçekleştirildi. Yapılan konuşmada; ” Her insan ardında bıraktıklarıyla anlamlıdır. Huriye Ana kapısı ve sofrası tüm devrimcilere açık, devrimci çocuklar yetiştiren, ezilen alevi inacına göre yaşayan değerili bir kadındı. Derin bir üzüntüyle şimdi Onu sonsuzluğa uğurluyoruz. “ denildi. AABF inac kurulundan bir Alevi Dedesi de törende hakka yürüyen canla ilgili cenaze töreninde helallik isteyen Alevi erkanı gerçekleştirdi.
Mor Kızıl Kolektif, Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri ( PŞTA ) ve Almanya PARTİZAN, Huriye Ay ananın vefatı ardından ” HURİYE AY Anamızın vefatından dolayı başta ailesi yoldaşlarımızın, dost ve akrabalarının acılarını paylaşıyor, Baş sağlığı diliyoruz!” açıklamaları yayımladı.
Ulm`de gerçekleştirilen Cenaze töreni ardından Huriye Anamız doğduğu Dersim, Hozat- Bargin`de toprağa verilmek üzere memleketine uğurlandı.
Avrupa Haber Merkezi ( AHM ) – ULM
26 Ekim 2021